niedziela, 29 czerwca 2014

[Galeria] Kina w tokijskiej dzielnicy filmowej Asakusa w latach 30 i 40.

Przed dwoma miesiącami zamieściłem w Galerii wybór wczesnych japońskich plakatów filmowych udostępnionych przez Narodowe Centrum Filmowe, działające przy Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio. Na stronie internetowej muzeum zamieszczono również wybór fotografii japońskich kin z lat 30. i 40. W tej odsłonie Galerii prezentuję fotografie kin położonych w dzielnicy Asakusa, stanowiącej wówczas stolicę japońskiego przemysłu filmowego.

Denki-kan (電気館)

Czerwiec 1933 roku. Kino było wówczas zarządzane przez firmę Shinkō Kinema, która miała kontrakt dystrybucyjny z niezależnymi firmami dystrybucyjnymi zakładanymi przez znanych aktorów. W kinie wyświetlana jest Płonąca góra Fuji: Zwój kwiatów opadających w regionie Tōkai (Moeru Fuji: Tōkai sange no maki, 燃える富士東海散華の巻) z Tsumasaburō Bandō.

Czerwiec 1933 roku. W  kinie Denki-kan wyświetlane są filmy z Tsumasaburō Bandō i Kanjurō Arashim, ówczesnymi gwiazdami jidai-geki. Za nim dostrzec można Chiyoda-kan (千代田館), w którym wyświetlany jest Dziennik z podróży Iwatarō (Iwatarō matatabi nikki, 岩太郎股旅日記). Po lewej stronie znajduje się należące Shōchiku kino Teikoku-kan (帝国館), w którym wyświetlany jest film  Przed ślubem (Yomeiri mae, 嫁入り前). Po prawej natomiast część kina Taishō-kan.


Marzec 1935 roku. Banery reklamowe trzech kin: po prawej Denki-kan, po lewej Fuji-kan, z tyłu Chiyoda-kan. Denki-kan i Fuji-kan wyświetlają ten sam film - Wezwanie poborowe (Shōshūrei, 召集令). Fuji-kan wyświetla Na zachodzie bez zmian (All Quiet on the Western Front, 1930) i Syna King Konga (The Son of Kong, 1933).
Luty 1937 roku. Wyświetlana jest Zbrodnia piękności (Bijin no hanzai, 美人の犯罪).
Kwiecień 1942 roku. W kinie wyświetlany jest Był sobie ojciec (Chichi ariki, 父ありき).

Taishō-kan (大勝館)

1934 rok. W kinie wyświetlana jest Miłość Tarzana (Tarzan and His Mate, 1934), dystrybuowana w Japonii pod tytułem Zemsta Tarzana, człowieka-małpy (Rui enjin Tāzan no fukushū, 類猿人ターザンの復讐).
Sierpień 1935 roku.
Sierpień 1935. W kinie wyświetlany jest Kid Millions (1934).
1935 rok. Premiera Syna King Konga (The Son of Kong, 1933).
Styczeń 1941 roku. W kinie wyświetlana jest Olimpiada, Część II (Olympia 2. Teil: Fest der Schönheit, 1938).

Fuji-kan (富士館)

Marzec 1931 roku.
Nowy Rok 1942. Fuji-kan wyświetla dylogię Chūshingura: Zwój nieba (Chūshingura: Ten no maki, 忠臣蔵 天の巻) i Chūshingura: Zwój ziemi (Chūshingura: chi no maki, 忠臣蔵地の巻) z 1938 roku, prawdopodobnie w skróconej wersji łączonej. Widoczny w tyle Taishō-kan wyświetla niemieckie Andaluzyjskie noce (Andalusische Nächte, 1938).
Kwiecień 1942. W kinie wyświetlana jest Zielona ziemia (Midori no daichi, 緑の大地).
Data nieznana. Informacja na kinie informuje o przybyciu Denjirō Ōkōchiego, wielkiej gwiazdy kina jidai-geki.


Źródło: strona internetowa Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz